Blog

Aktualności

Wycieczka do „Wodnych Ogrodów”

16 września 2019, Autor: jolanta

W środę 11.09.2019 r. grupy 4, 5, i 6 – latków gościły w Gospodarstwie Agroturystycznym „Wodne Ogrody” położonym  w malowniczym zakątku Sierakowa k/Dobczyc. Na miejscu wycieczkowiczów powitała przeurocza Pani Gospodyni w towarzystwie dwóch sympatycznych, czworonożnych dogoterapeutów – Ninyi Mojry, które nie odstępowały dzieci  ani na krok aż do samego wyjazdu. Podczas udziału w warsztatach („Tradycyjnego wypieku chleba”, „Zajęć ze zwierzętami gospodarczymi”, „ Zielarsko – ogrodniczym”, „Łowienia ryb” oraz „Flory i Fauny stawów”) przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę w sposób empiryczny. Zagniatanie ciasta na bułki i formowanie z niego dowolnych kształtów; bliskie spotkanie z kozą inwalidką Mietkiem, która straciła w wyniku nieszczęśliwego wypadku część jednej z nóg (historia ta bardzo poruszyła dzieci) oraz z koniem Zorzą podczas samodzielnego karmienia marchewkami; degustacja świeżo zerwanych ziół (oregano, mięty, tymianku, rozmarynu i melisy); sadzenie w rozsadnikach kwiatów cebulowych i wysiewanie nasion roślin; możliwość wyłowienia z miseczki żywych karasi czy poznanie roślin i zwierząt zamieszkujących stawy nie pozwoliły na minutę nudy. Niewątpliwie jedną z atrakcji, która dostarczyła dzieciom wiele radości i zadziwienia było rozłupywanie zbitej struktury kwiatów pałek wodnych i rozsiewanie ich po terenie gospodarstwa podczas warsztatu „Flory i Fauny stawów”. W czasie wolnym pomiędzy kolejnymi warsztatami wszyscy mieli możliwość aktywnego wypoczynku na  placyku zabaw; korzystania z huśtawek, zjeżdżalni czy naturalnej piaskownicy na skarpie przy małym stawku z pięknymi liliami wodnymi oraz na trawiastym boisku  podczas gry w piłkę nożną, swobodnym bieganiu czy strzelaniu z łuku do celu. Oczywiście nie zabrakło czasu na wzmocnienie sił witalnych i pałaszowanie
z apetytem kiełbasek z grilla i przypieczonego chlebka popijanych pysznym kompotem z jabłek i melisy z ziołowego ogródka. Nawet „niejadki” nie odmawiały sobie tej przyjemności. Po pełnych wrażeń i pięknych przeżyć chwilach spędzonych w otoczeniu przepięknej, nieskażonej przyrody, a co najważniejsze na krystalicznie czystym powietrzu przedszkolaki może nieco zmęczone, ale za to ogromnie szczęśliwe wróciły do przedszkola. 

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.