Warsztaty literackie w Goethe Instytut

24 listopada 2023, Autor: admin

Sześciolatki w piątek, 10.11.23 r. uczestniczyły w warsztatach literackich w Goethe Instytut. Tematyka zajęć skupiała się wokół książki pt.: „Rozbójnik Hotzenplotz”  Otfrieda Preußlera, niemieckiego pisarza, autora literatury dziecięcej. Na podstawie przeczytanego fragmentu książki i rozmowy na jego temat Przedszkolaki poznały głównych bohaterów książki oraz zamiennie, w trzech grupach wykonywały związane z jego treścią zadania. Pierwsza grupa programowała na macie Beeboty, które realizując wgrany program zbierały kapelusze i czapki bohaterów lektury. Zadaniem drugiej grupy było wykonanie z makaronu spaghetti i pianek marshmallow przestrzennej konstrukcji zamku jednego z bohaterów. Trzecia grupa szukała na ilustracjach kapeluszy i czapek bohaterów ukrytych w gąszczu innych przedmiotów, by pokolorować je wg własnej inwencji twórczej. Po wykonaniu pracy Dzieci odgadywały zagadki związane z czytanym na początku warsztatów fragmentem książki. Ostatnią atrakcją warsztatów była świetnie znana wszystkim z przedszkolnej rzeczywistości tradycyjna zabawa „ciepło – zimno”, ale w języku niemieckim. Dzięki niej niemieckie słowa  heiß i kalt stały się zrozumiałe, a Julianowi udało się odnaleźć ukrytą w czytelni skrzynię ze złotem, o której była mowa w wysłuchanym  fragmencie lektury. Udało nam się także podziękować  i pożegnać po niemiecku z Paniami i Panem prowadzącymi spotkanie. Pani Jola, organizatorka naszej wizyty w Instytucie wypożyczyła książkę do przeczytania w Przedszkolu, co wzbudziło falę radości wśród najmłodszych czytelników.