Blog

Aktualności

W „Skarbcu koronnym” i w „Zbrojowni” na Wawelu

26 listopada 2019, Autor: jolanta

We wtorek, 19.11.2019 r. grupa sześciolatków w ramach realizacji programu „Zachować dziedzictwo” zwiedziła z przewodnikiem, p. Lucyną Nieć, nauczycielką  ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży „Skarbiec koronny” i „Zbrojownię” na Wawelu. Przedszkolaki miały okazję poznać insygnia władzy królewskiej, rozmaite precjoza i dobra związane z historią polskich władców gromadzone przez wieki. W sali zwanej s. Kazimierza Wielkiego dzieci zachwyciła ekspozycja klejnotów i naczyń liturgicznych. Wszystkie dzieci (uczestnicy koła szachowego w przedszkolu) szczególnie  zainteresowała szachownica po królu Zygmuncie III. W sali zw. Jadwigi i Jagiełły przedszkolaki poznały historię  najcenniejszych, uratowanych reliktów pierwotnego Skarbca: Szczerbca – miecza koronacyjny królów Polski oraz miecz Zygmunta I Starego. W sali z paradną bronią podziwialiśmy trofea z odsieczy wiedeńskiej. 1683 r. –  kunsztownie dekorowane rzędy na konie i siodła oraz militaria ze zbrojowni Jana III Sobieskiego w Żółkwi. W „Zbrojowni” zainteresowanie wzbudziła prezentowana broń drzewcowa (szczególnie reprezentacyjne halabardy gwardii dworskiej i miejskiej); kolekcja mieczy dwuręcznych; ekspozycja zbroi z okresu XVI do XVIII w. oraz mieczy, rapierów, szpad czy szabli husarskich. Wielkie wrażenie na dzieciach zrobiły  lufy armat, haubic i moździerzy. Zwiedzając kolejne pomieszczenia przedszkolaki słuchały ciekawostek opowiadanych przez p. Lucynę dotyczących wybranych eksponatów.

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.