Blog

Aktualności

W Muzeum Inżynierii Miejskiej

15 stycznia 2019, Autor: jolanta

15.01.2019 r. grupa łączona 5 – i 6 – latków uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych pt. „Kolory” w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Podczas warsztatów dzieci poznały  fizyczne właściwości światła – jego barwę oraz widmo optyczne kolorów (tzw. tęczę) po rozszczepieniu przez pryzmat. Układały z kolorowych wstążek barwy tęczy wg właściwej kolejności kolorów oraz wykonały bączki z kolorową tarczą, które po wprawieniu w ruch dowodziły bieli barwy światła, którego widmo optyczne składa się z siedmiu barw. Po warsztatach przedszkolaki z przewodnikiem zwiedziły stałą wystawę w Muzeum taboru kilku czynnych, historycznych wagonów tramwajowych, należących do MPK Kraków i Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wśród eksponatów oglądaliśmy z zewnątrz, a niektóre także wewnątrz m.inn.: wagon silnikowy SN1 z 1912 roku, należący do pierwszego typu tramwajów normalnotorowych eksploatowanych w Krakowie; wagon silnikowy SN4 z 1910 roku, sprowadzony do Krakowa w 1941 roku i pochodzący z Eberswalde, w którym zlikwidowano komunikację tramwajową; unikalną lokomotywę tramwajową BT1 z 1921 roku, pochodząca z Wrocławia, gdzie wykorzystywana była do przetaczania towarowych wagonów kolejowych po sieci tramwajowej; wagon doczepny PN3 z 1909 roku, jeden z 20 sprowadzonych do Krakowa w 1941 roku z Norymbergi; wagon silnikowy Ring z 1930 roku, pochodzący z Gdańska, jeden z 2 zachowanych egzemplarzy i wagon silnikowy SN2 z 1938 roku, jedyny zachowany egzemplarz ostatniego typu wagonów tramwajowych dostarczonych do Krakowa przed wybuchem II wojny światowej. Przewodnik opowiadał rozmaite ciekawe historie związane z wyglądem, wyposażeniem oraz eksploatacją poszczególnych eksponatów oraz był zasypywany ciekawymi pytaniami przez dzieci.

 

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.