Blog

Aktualności

Spotkanie z Tatą – naukowcem

17 października 2019, Autor: jolanta

14.10.2019 r. po obiedzie 4 -, 5 – i 6 – latki spotkały się z Tatą naszego wychowanka Piotra, pracownikiem naukowym Akademii Górniczo – Hutniczej i Polskiej Akademii Nauk. Sala  6- latków zamieniła się na kilkanaście minut w laboratorium naukowe. Przedszkolaki z zapartym tchem śledziły doświadczenia z  ciekłym azotem oraz helem. Szczególnie spektakularne było doświadczenie, w którym asystentka Basia (starsza siostra Piotra i również nasza wychowanka) zamroziła w ciekłym azocie różę, po czym z werwą rozbiła ja na blacie stołu. Doświadczenie z rozlaniem ciekłego azotu na podłodze, który utworzył tajemniczą mgłę i niemal błyskawicznie wyparował, choć zakrawało na sztuczkę iluzjonisty ukazało jego właściwość fizyczną – bardzo szybkie wrzenie i parowanie w temperaturze pokojowej i powrót do postaci gazowej w atmosferze.  Kolejne doświadczenie było stricte naukowe, ukazywało praktyczne zastosowanie Prawa Archimedesa związanego z siłą wyporu na podstawie zachowania się dużego balonu napompowanego helem. Po prezentacji naukowych eksperymentów Prowadzący przybliżył dzieciom rolę naukowca w zawodzie górniczym, opowiedział ciekawostki o zawodzie górnika, o  patronce św. Barbarze oraz zaprezentował galowy mundur górnika. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie i przeprowadzenie bardzo ciekawych eksperymentów opatrzonych fachowym komentarzem zrozumiałym dla dzieci i ufamy, że spotkanie rozbudziło w dzieciach ciekawość  i pasję poznawczą otaczającego nas świata, niezbędną w zawodzie naukowca.     

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.