Spotkanie z Artystami – Seniorami z zespołu Pieśni i Tańca „Pogodna Jesień”

30 stycznia 2023, Autor: admin

W czwartek, 26.01.2023 r. gościliśmy w Przedszkolu wyjątkowych Seniorów, Artystów z Estradowego Zespołu Pieśni i Tańca „Pogodna Jesień” działającym w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvaj”. Spotkanie miało charakter edukacyjno – artystyczny. Przedszkolaki poznały elementy i symbolikę tradycyjnych, polskich strojów ludowych: krakowskiego, podhalańskiego, opoczyńskiego, śląskiego, rzeszowskiego i łowickiego oraz wybrane tańce, pieśni i recytacje regionalne. Pani Alicja, kierowniczka zespołu bardzo ciekawie malowała słowem opowieść o kulturze, tradycjach i obrzędach związanych z folklorem poszczególnych regionów Polski. Jako, że okres tradycyjnego kolędowania w kalendarzu liturgicznym dobiega końca, nie obyło się także bez tradycyjnego „Pochodu kolędniczego”. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane prezentowanymi elementami regionalnych strojów (które mogły dotknąć, obejrzeć z bliska i przymierzyć) oraz z ochotą włączyły się w śpiew kolęd i pastorałki „My też pastuszkowie”  prezentowanych przez Artystów w ramach „Pochodu kolędniczego”. Niezwykłe spotkanie z tak młodymi duchem Artystami – Seniorami przeniosło nas w świat pięknych, polskich tradycji i obrzędów ludowych. Łączące pokolenia spotkanie daje nadzieję nie tylko na budzenie u Dzieci zainteresowań  polskim folklorem, ale przede wszystkim na zachowanie jej ciągłości. Przedszkolaki w ramach podziękowania Artystom za spotkanie, wręczyły na ręce pani Alicji przygotowane niespodzianki – uszyte filcowe etui na okulary i słodki upominek. Serdecznie dziękujemy Seniorom za występ i życzymy Bożego Błogosławieństwa, wielu sił, energii i  sukcesów w dalszym realizowaniu swoich talentów i pasji w jesieni życia.