Blog

Aktualności

Spotkanie Muzyczne w Salonie Radziwiłłowskim

19 lutego 2020, Autor: jolanta

W poniedziałek, 17.02.20 r. dzieci z grupy 5 – i 6 – latków po raz drugi spotkały się na koncercie – warsztacie „Podróży pociągiem muzyki” w Salonie Radziwiłłowskim
z młodymi artystami, młodzieżą z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w ramach prowadzonego przez Fundacje „Zawsze warto” projektu Muzycznej Akademii Malucha. Koncert prowadziła nauczycielka z POSM II stopnia, przemiła Pani Beata, która w bardzo ciekawy i zarazem pełen humoru sposób odkrywała przed małymi melomanami tajemnice muzyki ukryte w rozmaitych instrumentach perkusyjnych tzw. przeszkadzajkach, które dzieci mogły obejrzeć
i samodzielnie na nich zagrać. Pośród licznej grupy eksplorowanych przez dzieci grzechotek, kołatek, marakasów, kastanietów, podświetlanego światłem led tamburyna i cymbałek największe zainteresowanie wzbudził tajemniczo brzmiący
i wyjątkowo oddziałujący na wyobraźnię  folklorystyczny instrument z ameryki południowej – zaklinacz deszczu (lub inaczej kij deszczowy) nazwany przez jednego
z chłopców zaklinaczem oceanów z racji skojarzenia wydawanego przez niego dźwięku. Dzieci dowiedziały się jakie są podstawowe elementy muzyki, mianowicie: melodia, rytm i harmonia. Po części warsztatowej przedszkolaki poznały wygląd, budowę i barwę skrzypiec oraz ich siostry, „której nieco się przytyło” – altówki.  Artystka Róża zaprezentowała na skrzypcach poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny” przy akompaniamencie fortepianowym artysty Macieja. Kolejny utwór zaprezentował artysta Igor na altówce – melancholijne Preludium
z Partity, Jana Sebastiana Bacha. W ostatniej części spotkania chętne i odważne przedszkolaki wyszły na scenę i utworzyły chór, który zaśpiewał przy akompaniamencie artysty Macieja znaną, pokoleniową piosenkę „Jesteśmy jagódki”.  Piosenka ta oraz znany dzieciom „Wlazł kotek” zostały zaprezentowane przez niesamowicie utalentowanego artystę Macieja w  formie improwizacji fortepianowej, która zachwyciła słuchaczy mogących doświadczyć niepowtarzalnego zjawiska tworzenia na żywo muzyki „tu i teraz”. Miłym akcentem był mini konkurs wiedzy ze sztuki muzycznej, której dzieci doświadczyły w czasie koncertu.

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.