Blog

Aktualności

Rzecz o krakowskich szopkach

5 grudnia 2019, Autor: jolanta

W poniedziałek, 02.12.2019 r. dzieci 5 – i 6 – letnie uczestniczyły w spotkaniu tematycznym poświęconym historii i tradycji  związanej z konstruowaniem krakowskich szopek. Spotkanie przygotowała i prowadziła mama Tadzia, p. Sylwia  -Kaczmarska – Zając przewodnik krakowski. Podczas bardzo ciekawej prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną przedszkolaki dowiedziały się skąd w Krakowie wzięła się tradycja dorocznego konkursu na najpiękniejszą Szopkę Krakowską organizowanego w grudniu przez Muzeum Krakowa. Pani Sylwia malowniczo opowiedziała o fenomenie szopki krakowskiej na skalę światową, która trafiła na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO 29 listopada 2018r. Tradycja budowania szopek krakowskich  sięga XIX w.  i zrodziła się w środowisku murarzy szukających zarobku w okresie zimowym i zamieszkujących ówczesne przedmieścia Krakowa, głównie Zwierzyniec i Krowodrzę. Ojcem dojrzałej architektonicznie formy szopki krakowskiej śmiało można nazwać Michała Ezenekiera – murarza i kaflarza z Krowodrzy, a stworzona przez niego szopka stanowi kanon i wzór dla kolejnych pokoleń twórców szopek krakowskich. Charakterystycznym elementem wyróżniającym szopki krakowskie spośród tzw. betlejemek są umieszczane w nich obligatoryjnie elementy krajobrazu architektury, kultury i folkloru Krakowa tj.: Sukiennice, Kościół Mariacki, Wawel, Barbakan oraz Lajkonik, Smok wawelski, kwiaciarki z Rynku Głównego, rycerze czy  herb Krakowa i Kazimierza. W okresie zawieruchy I wojny światowej tradycja budowania szopek uległa zanikowi i dopiero w 1937 r. nastąpiło odrodzenie się tradycji budowy szopek krakowskich dzięki organizacji przez jej miłośników I Konkursu Szopek Krakowskich. Serdecznie dziękujemy p. Sylwii za zainteresowanie dzieci jedną z najpiękniejszych świątecznych tradycji Krakowa.

 

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.