Blog

Aktualności

Pracownia cukiernicza u Trzylatków

21 stycznia 2021, Autor: admin

 

W poniedziałek -18.010.21 r. oraz w środę – 20.01.21 r. sala Trzylatków zamieniła się w „pracownię mistrzów cukiernictwa”. Zbliżający się wielkim krokami Dzień Babci i Dziadka zmobilizował Dzieci do pracy w charakterze cukierników. Chociaż zwykle to kochane Babcie dogadzają wnukom piekąc najwspanialsze na świecie ciasta i ciasteczka, to tym razem role się odwróciły i wnuki z zapałem zmierzyły się z wyzwaniem przygotowania łakoci dla Babć i Dziadków. Łącząc przyjemne z pożytecznym Dzieci przygotowały dietetyczne (bez cukru, ale przepyszne) ciasteczka serowe oraz „piernikową” szarlotkę (także w wersji fit – zmniejszona ilość cukru). Wszyscy zakasali rękawy i bez marudzenia siekali (masło i twaróg), kroili (jabłka – szare renety), wsypywali produkty, mieszali, miksowali, wałkowali, wycinali kształty serduszek i gwiazdek foremkami i układali na blaszkach do pieczenia. Pracy było co niemiara, bałaganu twórczego nie mniej, ale efekty niesamowite. Ciasteczka serowe otrzymają wraz z innymi wcześniej przygotowanymi niespodziankami Babcie i Dziadkowie, a „piernikową” szarlotkę ofiarujemy Seniorom z zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Radziwiłłowskiej. Choć ciasteczek było potrzeba bardzo wiele, to co nieco zostało dla nas na łasuchowanie. A ciasto „piernikową” szarlotkę, której rozchodzący się po przedszkolu zapach podczas pieczenia przyprawiał o błogie odczucia upieczemy jeszcze raz na Balik karnawałowy. Oby nasze łakocie smakowały Babciom i Seniorom.

Przepis na ciasteczka serowe:

Kostka masła prawdziwego (najlepiej 83 % tłuszczu) – 20 dkg

Kostka miękkiego twarogu (półtłustego lub chudego) – 20 dkg

Mąka pszenna – 20 dkg

(proporcje składników można podwajać, jeżeli chcemy upiec większą ilość ciasteczek)

Mąkę przesiać do miski, schłodzone masło posiekać z mąką, dodać posiekany schłodzony twaróg. Szybko wyrobić na jednolitą masę. Schłodzić w lodówce (około 1 ha). Wałkować na cienki placek i wycinać foremkami kształty. Piec na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w nagrzanym piekarniku do 170 – 180 ˚C przez około 20 min, aż do uzyskania złotego koloru. Można posypać cukrem pudrem, polać polewą, przełożyć marmoladą itd. wg uznania podniebienia.

Przepis na „piernikową” szarlotkę

3 szklanki maki

5 jajek

1,20 kg jabłek – szara reneta

1 i ¼ szklanki oleju rzepakowego

1 szklanka cukru

3 łyżki cynamonu cejlońskiego lub opakowanie przyprawy do piernika (do wyboru)

1 łyżka kakao

1 łyżeczka sody oczyszczonej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Jajka (białka z żółtkami razem) zmiksować z cukrem; dodać kakao, cynamon, sodę i proszek do pieczenia. Powoli wlewać olej; dodawać przesiana mąkę – delikatnie wymieszać. Na końcu dodać pokrojone w drobną kostkę jabłka i delikatnie wymieszać, aż jabłka zostaną równomiernie rozprowadzone w masie. Masę wyłożyć do większej blaszki wyłożonej papierem do pieczenia (także po bokach do wysokości blaszki) i równomiernie rozprowadzić łyżka drewnianą. Piec 60 minut w piekarniku nagrzanym do 170˚C (pod koniec pieczenia sprawdzić wykałaczką czy ciasto się upiekło – patyczek powinien być suchy, bez fragmentów ciasta). W piekarniku z termoobiegiem piec 50 min. w temperaturze 170˚C. Po zgaszeniu piekarnika pozostawić w nim ciasto do wystudzenia. Można posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową.

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.