Nabożeństwo Majowe

23 maja 2024, Autor: admin

Najpiękniejszy, wiosenny miesiąc maj jest poświęcony w liturgii Kościoła szczególnie czci Matki Bożej. W Polsce tradycja nabożeństw Majowych, odprawianych  wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, sięga polowy XIX w.  Przedszkolaki chcąc podtrzymać tradycję, ale i  wypraszać u Bożego tronu przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi potrzebne łaski, codziennie podczas modlitwy odmawiają kilka wybranych wezwań z Litanii Loretańskiej wykonanej przez Dzieci ze starszych grup w formie kwiatowych plakatów. Sześciolatki raz w tygodniu odmawiają przy figurze Matki Bożej lub przy Grocie w ogrodzie Sióstr całą Litanię. Dzieci śpiewają także tradycyjne maryjne pieśni: „Chwalcie łąki umajone”, „Po górach, dolinach” i „Była cicha i piękna jak wiosna”, dbając o zachowanie ciągłości pięknej, majowej, maryjnej tradycji.