Blog

Aktualności

Na koncercie muzycznym w Salonie Radziwiłłowskim

23 stycznia 2020, Autor: jolanta

Dzieci 5 – i 6 – letnie miały w poniedziałek, 20.01.20 okazję rozwinąć swoje kompetencje muzyczne podczas koncertu – warsztatu zorganizowanego przez Fundację „Zawsze Warto” w ramach projektu „Muzyczna Akademia Malucha”. W kameralnym Salonie Radziwiłłowskim przedszkolaki słuchały pięknego wykonania przez uczniów POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie utworów klasyków muzyki tj. „Poloneza” F. Chopina na fortepianie, „Romance op. 36” Ch. C. Saint -Saëns’a na waltorni i oddziałującego na wyobraźnię „Tańca kozy” Arthura Honeggera na flecie poprzecznym. Młodzi Artyści zaprezentowali dzieciom instrumenty, na których grali oraz ciekawie o nich opowiadali. Sympatyczny konferansjer Maciej umiejętnie prowadził słuchaczy po meandrach sztuki muzycznej, odkrywając przed nimi tajemnice tonacji w muzyce czy metrum poloneza oraz dyskretnie przemieniał słuchaczy w wykonawców świetnie zaznaczających klaskaniem metrum granego poloneza. Jako, że okres świąteczny trwa Artyści i słuchacze wspólnie wykonali kilka kolęd i pastorałek. Dzieci rozwiązywały także zagadki muzyczne dotyczące tematów koncertowych, a Antoni z grupy 5 – latków odgadł najtrudniejszą muzyczną zagadkę, że królowa polskich kolęd, za jaką obecnie uchodzi „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” F. Karpińskiego czyli „Bóg się rodzi” jest polonezem. Aktualna melodia tej kolędy napisana została przez Karola Kurpińskiego, na podstawie poloneza koronacyjnego królów polskich z XVI wieku. Mali melomani byli bardzo zasłuchani i zaangażowani podczas koncertu. Z pewnością spotkamy się jeszcze z młodymi Artystami na kameralnej, koncertowej, żywej lekcji muzyki w Salonie Radziwiłłowskim jeszcze nie raz.

 

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.