Blog

Aktualności

Na Festiwalu Filmowym „Etiuda i Anima”

26 listopada 2019, Autor: jolanta

W piątek, 22.11.2019 r. dzieci 5 – i 6 – letnie obejrzały w ramach 26 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Etiuda i Anima” odbywającego się w dniach 19 – 24.11.2019 r. w Krakowie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki estońsko – litewski film animowany pt.: „Lotte i zagubione smoki” w reżyserii Janno Põldmy i Heiki Ernitsa. Przed projekcją filmu Pani konferansjerka w krótkiej prelekcji wprowadziła dzieci w świat animacji wyjaśniając znaczenie samego słowa oraz historii i rodzajów animacji w sztuce filmowej. Zwróciła także uwagę na wykorzystane w filmie dwa rodzaje animacji: dwuwymiarową (postaci) i trzywymiarową (tło). Dzieci wymieniały swoje ulubione filmy animowane i poznały kilka słów z języka estońskiego: Tere – cześć; Palun – proszę; Aitȁh – dziękuję czy Vabandust – Przepraszam.  Film „Lotte i zagubione smoki” przedstawia świat rodzin zwierząt zamieszkujących wioskę Gadgetville. Cała historia opowiada przygody suczki Lotte i jej młodszej siostrzyczki Roosie, które przeżywają, pomagając przybyłym do wioski w poszukiwaniu mitycznej krainy smoków dwóm naukowcom antropologom muzykologom. Zadaniem naukowców jest nagranie pieśni smoków, które umożliwi zdobycie głównej nagrody w wielkim konkursie poszukiwaczy pieśni ludowych. Podczas wyprawy do zaginionej krainy smoków bohaterowie przeżywają mnóstwo niesamowitych przygód, poznają bardzo ciekawe postaci oraz odkrywają prawdziwe wartości tj.: rodzina, zgoda, miłość, szacunek do innych, wzajemna pomoc, pracowitość i wytrwałość. Młodzi widzowie mogli także odkryć w oglądanym obrazie znaczenie pojęć tj. antropolog, muzykolog, folklor czy tradycja. Po seansie przedszkolaki prowadziły z Konferansjerką studyjną dyskusję na temat obejrzanego filmu i przedstawionych w nim wartościach

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.