Blog

Aktualności

Muzealna lekcja patriotyzmu

16 listopada 2018, Autor: jolanta

15.11.2018 r. grupa 5 – latków uczestniczyła w muzealnej lekcji patriotyzmu w Galerii „Broń i Barwa w Polsce” w Gmachu Głównym MNK. Dzieci utrwaliły znaczenie pojęć tj.: ojczyzna, godło, hymn, flaga czy patriota. Podczas aktywnego zwiedzania wystawy z Przewodniczką przedszkolaki mogły poznać  życie i rolę rycerzy w dawnej Polsce, rodzaje rycerskich zbroi, poznały wygląd pancerza i nazwę rycerstwa zwanego Husarią; poznały umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy Legionów Polskich utworzonych przez generała Henryka Dąbrowskiego we Włoszech w okresie zaborów. Ciekawostką było poznanie znaczenia popularnego powiedzenia określającego bogaty dar – „dostać konia z rzędem” przy eksponacie figury konia z bogatą, ozdobioną złotem i szlachetnymi kamieniami kompletną uprzężą. Dzieci wykazały się sporą wiedzą historyczną; szybko dostrzegły różnice pomiędzy współczesną flagą Polski a eksponatem sprzed kilku wieków. Atrakcją dla wszystkich okazała się możliwość przymierzenia chełmu rycerskiego i choć na chwilkę przeniesienie się w czasie do epoki walecznych polskich rycerzy. Na zakończenie lekcji dzieci projektowały w pracach plastycznych wykonywanych pastelami olejnymi własne rozumienie bycia Polakiem.

 

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.