Blog

Aktualności

Lekcja muzealna w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

23 listopada 2018, Autor: jolanta

21.11.2018 r. dzieci z grupy 5 – latków i kilkoro dzieci z grupy 4 – latków uczestniczyły w lekcji muzealnej pt.: „Bestiariusz. Jakie zwierzęta kryją się w dawnych obrazach i rzeźbach?” w Galeriach: Sztuka Dawnej Polski XII-XVIII wieku i Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczpospolitej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Dzieci poznały znaczenie pojęcia i rolę dawnych, ręcznie pisanych ksiąg tzw. Bestiariuszy. Pani prowadząca zajęcia zainteresowała dzieci motywami zwierząt fantastycznych i realnych ( smoka, gryfa, lwa, woła, osła, strusia czy węża) ukrytych w dziełach polskiej sztuki sakralnej. Dzieci miały okazję poznać dzieła sztuki tj,: Retabulum ołtarzowe św. Jana Jałmużnika z Kościoła oo. Augustianów z około 1504 r.,  rzeźbę Chrystusa na osiłku z XVI w., obraz „Epitafium Wierzbięty z Branic”, płaskorzeźbę „Boże Narodzenie” z 1506 r. czy rzeźbę lwa z Kościoła św. Floriana z przełomu XII i XII wieku. Szczególnie ciekawa była historia św. Szymona Słupnika, smoka i węża, którą dzieci poznały przy okazji  podziwiania Retabulum ołtarzowego św. Jana Jałmużnika. Na zakończenie lekcji dzieci projektowały wg własnej inwencji kartkę z Bestiariusza z wybranym przez siebie fantastycznym lub realnym zwierzęciem.

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.