Blog

Aktualności

Lekcja muzealna w Europeum

24 września 2019, Autor: jolanta

W piątek, 13.09.2019 r. grupy:  6 – latków, a w kolejny piątek, 20.09.2019 r.  5 – latków były na muzealnej lekcji przyrody w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM w ramach programu Kultura Dostępna. Lekcja wprowadziła dzieci w barwny świat zwierząt domowych i dzikich, ich wyglądu, zachowań, odgłosów oraz roli i symbolicznego znaczenia w życiu człowieka. Poprzez bezpośredni kontakt i osobiste przeżywanie dzieł sztuki z równoczesnym profesjonalnym komentarzem Pani przewodniczki mali  koneserzy poznali malarstwo pejzażowe artystów z XVII, XVIII i XIX w. oraz dowiedzieli się, dlaczego zwierzęta stanowiły tak często źródło artystycznej inspiracji. Przedszkolaki mogły kontemplować obrazy: „Pasterz ze zwierzętami” Jacoba Roosa (1725-30); „Kot i kogut” Jacoba Victorsa (1674); „Na podwórku” Gysberta Gillisza d’ Hondecoeter’a (1632); „Skok ks. Józefa Poniatowskiego do Elstery” Jeana Baptiste Auguste  (1817) i rzeźbę z terakoty „Sowa na czaszce” Elesingera (1850). Dzieci zainspirowane obrazem „Na podwórku” Gysberta Gillisza d’ Hondecoeter’a  tworzyły wspólnie z Panią przewodniczką krótka bajkę połączoną
z ćwiczeniami ortofonicznymi. Pod koniec lekcji mali artyści rysowali własną historię opowiadającą o zwierzętach, które oglądali w dziełach sztuki. 

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.