Blog

Aktualności

krakowskie Podgórze w historii i legendach

2 października 2019, Autor: jolanta

We wtorek 01.10.2019 r. przy sprzyjającej, pięknej jesiennej aurze grupa 6 – latków z przewodnikiem p. Lucyną Nieć ze Staromiejskiego Centrum Kultury zwiedziła ciekawe, niektóre nawet trochę tajemnicze zakątki malowniczo położonej u stóp Krzemionek krakowskiej dzielnicy – Podgórza, w ramach realizacji programu „Zachować Dziedzictwo”. Wędrówka rozpoczęła się w Rynku Podgórskim, gdzie dzieci poznały pewne fakty historyczne związane z dawną prawobrzeżną częścią miasta Kazimierza, którą cesarz Austrii Józefa II ogłosił w 1784 r. Wolnym Królewskim Miastem. Przedszkolaki oglądały dawny herb miejski znajdujący się na planie Podgórza oraz u szczytu fasady pierwszego magistratu; kamieniczkę „Pod jelonkami” oraz neogotycki kościół  św. Józefa. Spod kościoła grupa udała się do Parku im. Wojciecha Bednarskiego założonego przez dyrektora szkoły w Podgórzu, działacza społecznego. Park położony na dnie dawnego kamieniołomu, jest jednym
z pierwszych w Europie przykładów rekultywacji terenów poprzemysłowych. Ciekawostką było, że w skałach pod parkiem mieściła się dawna miejska lodownia. W czasach, kiedy nie było lodówek mieszkańcy Podgórza zbierali zimą lód z Wisły i zanosili go do jaskini pod obecnym parkiem Bednarskiego, by potem prze cały rok przechowywać tam w chłodzie żywność – jak we współczesnej lodówce! Podczas wędrówki alejkami parku dzieci zachwycały się wapiennymi skalnymi formacjami oraz porastającymi je drzewami, których korzenie wrastały w skalne podłoże  tworząc baśniowy krajobraz. Liczne wiewiórki buszujące wokół i robiące zimowe zapasy w dołkach wykopanych w ziemi wzbudzały wśród dzieci sporo pozytywnych emocji. Pod pomnikiem założyciela parku Samuel wcielił się w rolę czarnoksiężnika Twardowskiego i z wykorzystaniem właściwych rekwizytów wspólnie z p. Lucyną przybliżył znaną kilkorgu dzieciom legendę. Wiele radości sprawiła dzieciom kilkuminutowa swobodna zabawa na małej parkowej polance. Kolejnym etapem zwiedzania Podgórza była wizyta na Wzgórzu Lasoty, gdzie u stóp najmniejszego w Krakowie kościółka św. Benedykta z XI w. dzieci poznały legendę o zaczarowanej Czarnej Księżniczce, która pod stopniami kościółka strzeże skarbów zgromadzonych pod ołtarzem świątyni. Z głowami pełnymi wrażeń i wiadomości dzielni i wytrwali spacerowicze wrócili tramwajem do przedszkola.

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.