Blog

Aktualności

„Kot Leonarda” czyli zwierzęta w sztuce

2 października 2019, Autor: jolanta

26.10.2019 r. 6 – latki uczestniczyły w kolejnej lekcji muzealnej w ramach programu „Kultura Dostępna” tym razem w Muzeum Narodowym – Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Zadaniem przedszkolaków było wytropienie rozmaitych zwierząt przedstawionych w różnych scenach z życia ludzi na obrazach:  Aleksandra Orłowskiego „Scena batalistyczna” (olej na płótnie, 1802); Jeana-Pierre Norblin de La Gourdaine’a „Bitwa pod Zborowem” (olej na płótnie, ok. 1780); Marcello Bacciarelliego „Sobieski pod Wiedniem” (olej na płótnie, 1796); Henryka Siemiradzkiego „Pochodnie Nerona” (olej na płótnie, 1876), Józefa Simmlera „Szlachcic z papugą” (olej na płótnie, 1859); Tadeusza Ajdukiewicza „Portret Heleny Modrzejewskiej (olej na płótnie, 1880),  Piotra Michałowskiego „Dwa zaprzęgi pod skałą” (olej na płótnie, 1844-46), „Dwernicki na czele Drugiego Pułku Ułanów” (olej na płótnie, 1840-50),  „Oddział krakusów” (olej na płótnie, niedatowany) i rzeźby „Napoleon na koniu” (odlew, brąz, 1841). Obcowanie ze sztuką przeplatało się z rozwiązywaniem przez dzieci zagadek obrazkowych i słuchowych – rozpoznawanie gatunków zwierząt po cechach charakterystycznych umaszczenia, upierzenia lub okrywy oraz po wydawanych odgłosach. Na zakończenie lekcji p. Przewodniczka zaproponowała dzieciom w pracowni warsztatowej wykreowanie dowolnego zwierzęcia z odrysowanej własnej dłoni. Mali twórcy zainspirowani oglądanymi dziełami wielkich artystów wykazali się w powstałych pracach ciekawą inwencją artystyczną.

 

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.