Blog

Aktualności

Akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

9 maja 2019, Autor: jolanta

We wtorek, 30.04.2019 r. w Przedszkolu świętowaliśmy uchwalenie
w Rzeczypospolitej pierwszej  w Europie i drugiej na świecie Konstytucji, ustawy regulującej organizację władz państwowych oraz  prawa i obowiązki obywateli. Radość wspólnego przeżywania nadchodzącego patriotycznego święta dzieliliśmy
z zaproszonymi gośćmi: siostrą przełożoną Zgromadzenia Kingą Klepek, Siostrą Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 159 Sióstr Urszulanek oraz Siostrami ze Zgromadzenia. Akademię otworzył korowodem dostojnie poruszających się par tradycyjny, najstarszy polski taniec narodowy – polonez w wykonaniu sześciolatków w epokowych strojach szlacheckich. Pięciolatki zatańczyły spokojnego kujawiaka
w formie narodowej. Dzieci 5 – i 6 – letnie w małych grupkach recytowały tematyczne strofy poetyckie odnoszące się do wydarzeń historycznych  3 maja  1791 r. W rolę najważniejszego autora Konstytucji, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wcielił się Staś  z grupy 6 – latków. Na zakończenie z radością odśpiewano „Mazurka 3 maja” Rajnolda Suchodolskiego. Po części oficjalnej Akademii przedszkolaki obejrzały reprodukcję obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” w dużym formacie umieszczoną na dekoracji. Dzieci dowiedziały się czym jest Konstytucja i odkryły, że także w Przedszkolu każda grupa ma swoistą „małą konstytucję” w postaci umów, zasad czy kodeksów grupowych.

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.