4 i 6-latki w Teatrze Współczesnym

27 lutego 2020, Autor: jolanta

We wtorek, 25.02.20 r. cztero – i sześciolatki obejrzały w Teatrze Współczesnym spektakl pt. : „Księżniczka na ziarnku grochu”. Pełna humoru sytuacyjnego i słownego wersja znanej baśni J. Ch. Andersena przeniosła dzieci w świat fantastycznej krainy Grocholandii, której grozi zachwaszczenie przepowiedziane przez  złośliwego, tajemniczego Chwasta w przypadku, gdy książę Groszek nie znajdzie żony – prawdziwej księżniczki. Bardzo zabawne kreacje bohaterów: królowej Grochówki, króla Grocha, przedowcipnego nadwornego Błazna, księżniczki Fasolki oraz hałaśliwych, ale sympatycznych ogrodowych warzyw; wierszowane dialogi; zabawne piosenki oraz bajkowa, zmieniająca się scenografia przykuły uwagę widzów. Wiele dzieci tak bardzo pochłonęła przedstawiona historia, że często wstawały z miejsc, śledząc losy bohaterów z zapartym tchem na stojąco. Na szczęście dla Grocholandii po wielu perypetiach matrymonialnych księcia Groszka, podczas straszliwej burzy na zamku pojawia się delikatna księżniczka Fasolka. Wszystko dobrze się kończy, Książę poślubia wrażliwą Księżniczkę, Grocholandia zostaje uratowana, a Chwast intrygant przegnany przez przyjaciół Księcia, ogrodowe warzywa. Po obejrzeniu przedstawienia sześciolatki uczestniczyły w warsztacie teatralnym prowadzonym przez aktora grającego postać Księcia Groszka. Dzieci miały okazję poznać warsztat pracy aktora, dowiedziały się na czym polega w teatrze praca reżysera światła i efektów specjalnych oraz jak powstają elementy scenografii i stroje do spektakli. Aktor odpowiadał na ciekawe pytania dzieci tj.: „Po co są za kulisami i dokąd prowadzą korytarze? Czy aktor boi się występować?  Jakie mogą być inne niż w tym przedstawieniu efekty specjalne? Skąd bierze się dźwięk gongu przed przedstawieniem? Czy ziarenko grochu w przedstawieniu było prawdziwe? Przedszkolaki, które same wcielają się w różne role w przedstawieniach  przygotowywanych w przedszkolu miały okazje z bliska poznać zawody związane ze sztuką teatralną.