Warsztaty z cyklu „Wczoraj i dziś” w Muzeum Etnograficznym

17 stycznia 2023, Autor: admin

Pięciolatki miały okazję odkrywać (w poniedziałek, 16.01.2023 r.) podczas warsztatów tematycznych pt.: „Jak to działa?” z cyklu „Wczoraj i dziś” podstawowe prawa fizyki determinujące codzienne życie ludzi na przestrzeni wieków i wpływające na rozwój techniki wraz z odkrywaniem ich tajników przez świat nauki. Wspólnie z Panią prowadzącą warsztaty Przedszkolaki szukały odpowiedzi na interesujące pytania m.in.: „Jak skłonić mechanizmy do działania?”, „Czy podnoszenie ciężarów zawsze wymaga wysiłku?”, „Jak sfilcować wełnę i załatać dziury w swetrze?”, „Czy dom może funkcjonować bez prądu?; „Po co komu zębate koła?” czy „Jak wprawić w ruch zabawki za pomocą prostych materiałów dostępnych w każdym domu?”. Mali odkrywcy mogli samodzielne eksperymentować z kołami, przekładniami i dźwigniami oraz wprawiać w ruch i obserwować działania mechanizmów z dawnych jarmarków i wiejskich warsztatów. Były to bardzo emocjonujące i odkrywcze dla Dzieci doświadczenia, opatrzone fachowym komentarzem Prowadzącej. Dzięki warsztatom tajemniczy i skomplikowany świat fizyki stał się całkiem bliski i jakże fascynujący. Na zakończenie spotkania Przedszkolaki zrobiły samodzielnie mechaniczną zabawkę – poruszającego się konia na tle narysowanego przez siebie krajobrazu, do której wykonania posłużył gruby karton, kredki i … zwykła sznurówka. W taki oto sposób budzą się naukowe zainteresowania i pasje, które być może w całkiem niedalekiej przyszłości zaowocują kolejnymi, zaskakującymi cudami techniki.