Warsztaty wielkanocne w Muzeum Etnograficznym

14 marca 2023, Autor: admin

Dzieci 6 – letnie uczestniczyły w poniedziałek, 13.03.2023 r. w warsztatach tematycznych z cyklu „W rytmie kultury” pt.: „Wielkanoc. Czas odnowy” w gmachu Muzeum Etnograficznego.  Warsztaty wprowadziły Dzieci w zbliżający się, wyjątkowy czas świąt Wielkiej Nocy, jego symbolikę i źródła polskich tradycji wielkanocnych związanych ściśle z rytmem przyrody splatającym się odwiecznie z rytmem życia ludzi. Przedszkolaki poznały m.in.: tradycje tworzenia i święcenia palm wielkanocnych oraz ich wykorzystania; przygotowywania pokarmów do świecenie tzw. „święconego”; tworzenia barwnych pisanek i kraszanek czy różnych ludowych form składania sobie życzeń wielkanocnych. Pani Przewodnik, prowadząca warsztaty zainteresowała Przedszkolaki tematem poprzez ciekawe prelekcje oraz przygotowane eksponaty. Zwieńczeniem warsztatów była twórcza praca Dzieci – wykonanie z rozmaitych materiałów plastycznych i na podstawie zgromadzonej wiedzy świątecznej kartki.