Warsztaty edukacyjne w Muzeum Etnograficznym

10 października 2022, Autor: admin

Pięciolatki uczestniczyły (w poniedziałek, 26.09.22 r.) w warsztatach tematycznych z serii „Wczoraj i dziś” pt.: „Do zabawy!” w Muzeum Etnograficznym. Pani Przewodniczka oprowadziła Dzieci po pomieszczeniach przedstawiających folklor dawnej podkrakowskiej wsi opowiadając o dzieciństwie i realiach życia naszych praprababć i prapradziadków. Przedszkolaki miały okazję porównać własne dzieciństwo z tym sprzed stu lat i dostrzec istotne różnice, ale także i podobieństwa. Szczególną atencją cieszyły się dawne zabawki z podwórek, odpustowych kramów i wiejskich chat, tworzone często przez same dzieci z dostępnych materiałów przyrodniczych w ówczesnych czasach tj. „drewniane koniki i wozy”, „lalki z kolb kukurydzy”, „lalki z gałganków”, piłki ze „szmatek lub sierści zwierząt” czy „figurki” z gliny lub strugane z drewna. Każdy mógł samodzielnie odkryć radość zabaw dawnych pokoleń dzieci oraz potencjał dawnych zabawek wprawianych w ruch za pomocą prostych mechanizmów. Na zakończenie warsztatów Przedszkolaki otrzymały materiały (papierowy kubek, sznurek i drewniana kulkę z dziurką) do wykonania dawnej zabawki ćwiczącej zwinność, refleks i koordynację ruchową oka i dłoni.