Szlakiem dawnych murów obronnych Krakowa

1 czerwca 2022, Autor: admin

Dzieci z grupy 5 – latków w ramach programu „Klubu Odkrywców Krakowa” realizowanego we współpracy z nauczycielką ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży i przewodnikiem po Krakowie p. Anną Nieć miały okazję poznać ciekawostki i legendy związanie z Barbakanem oraz Basztami stanowiącymi historyczne perły miejskich fortyfikacji. Podczas poniedziałkowego spaceru (23.05.22 r.) mali odkrywcy historycznych kart Krakowa dowiedzieli się wielu interesujących faktów o gotyckim Barbakanie, potocznie zwanym Rondlem oraz
o basztach stanowiących kluczowy element obrony miasta nękanego najazdami Tatarów. Do 1473 roku w Krakowie wybudowano 17 baszt, kolejne dobudowywano przez dwa następne stulecia, do 1648 r., w którym było ich aż 47 w ciągu murów obronnych miasta. Szczególną ciekawość wśród Dzieci wzbudziły nazwy baszt m.in.: Mieczników, Szewców, Malarzy, Iglarzy, Rymarzy, Murarzy, Złotników, Bednarzy, Pierścienników czy Siodlarzy. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie trzy baszty: Ciesielska, Stolarska i Pasamoników, które przypominają, że obowiązek obrony spoczywał niegdyś na krakowskich rzemieślnikach.