Świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji  3 – Maja

8 maja 2023, Autor: admin

W piątek, 28.04.23 r. świętowaliśmy w Przedszkolu 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji Dzieci sześcioletnie przygotowały krótką, patriotyczną  inscenizację słowno – wokalną, po której odbyło się spotkanie tematyczne z panem dr. Maciejem Korkuciem, naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” i wykładowcą akademickim. Dzieciom z młodszych grup wiekowych Historyk opowiadał o polskich symbolach narodowych i wyjaśnił znaczenie obchodzenia święta narodowego związanego z pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli w ciekawy i zrozumiały dla najmłodszych sposób z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Najstarsze Przedszkolaki poznały znaczenie ustawy dla Polski ówczesnych czasów, tło historyczne jej uchwalenia oraz związane z wydarzeniami postaci. Dzieci zadawały ciekawe pytania i dzieliły się z Prelegentem swoimi rodzinnymi, patriotycznymi doświadczeniami. Na zakończenie niezwykłej lekcji historii Dzieci otrzymały od Pana Macieja patriotyczne opaski odblaskowe i tematyczne naklejki, a w podziękowaniu wręczyły laurkę  tematyczną oraz zaśpiewały pieśń – Mazurka 3 Maja „Witaj majowa jutrzenko”. Serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi za poświęcony czas, profesjonalnie i z pasją prowadzone spotkanie, które z pewnością było dla dzieci niecodziennym przeżyciem z możliwością rozwinięcia zainteresowań historią Polski oraz okazją do budowania poczucia tożsamości narodowej.