Spotkanie z Przewodnikiem z wielickiej Kopalni Soli

2 grudnia 2021, Autor: admin

Pierwszego dnia grudnia w Przedszkolu czekała na Dzieci specjalna niespodzianka – spotkanie z p. Mariuszem Jarskim, przewodnikiem znającym wszystkie tajemnice, legendy oraz  zamierzchłe i współczesne historie, które skrywają  korytarzowe i komorowe wyrobiska Kopalni Soli w Wieliczce. Przedszkolaki poznały legendę o św. Kindze, patronce Kopalni, która związana jest z odkryciem złóż soli i sięga XIII wieku. Chętne dzieci wcieliły się postaci związane z legendą i pod okiem p. Przewodnika przedstawiły jej treść w mini dramie. Pan Mariusz z pasją i bardzo ciekawie opowiadał o pracy górników na przestrzeni wieków przy wydobyciu  „białego złota”  oraz o górniczym roboczym i galowym stroju. Szczególne zainteresowanie Dzieci wzbudziły tradycyjne czapki (czako) górniczego, galowego munduru i symbolika kolorystyki pióropuszy z kogucich piór, oznaczająca rangę górnika. Pan Przewodnik przybliżył także krainę Solilandii, skrywającą się w kilku korytarzach Kopalni Soli i  przeznaczoną do zwiedzania specjalnie dla dzieci. Pod koniec spotkania każdy otrzymał do rozwiązania arkusz z górniczymi łamigłówkami. Przedszkolaki dowiedziały się także, że nasze codzienne, przedszkolne słowa powitania „Szczęść Boże” są tradycyjnym pozdrowieniem w górniczym stanie. Serdecznie dziękujemy p. Mariuszowi Jarskiemu za interesujące przybliżenie dzieciom zawodu górnika oraz historii wielickiej Kopalni.