RYCERZE W GOŁĘBIE ZAKLĘCI…

13 października 2022, Autor: admin

Podczas kolejnego spotkania Klubu Odkrywców Krakowa (w poniedziałek, 03.10.22r.) z p. Anną Nieć, nauczycielką i przewodniczką po Krakowie ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, Pięciolatki poznały krakowską legendę o rycerzach księcia Henryka IV Probusa, zaklętych w gołębie i wykonały ptaki z kolorowego papieru metodą papieroplastyki. Jak głosi legenda, krakowskie gołębie z Rynku Głównego to zaklęci w nie rycerze, którzy nie doczekali się zdjęcia czaru rzuconego przez wiedźmę w zamian za pomoc w pozyskaniu środków finansowych na wyprawę księcia Henryka do Rzymu, do papieża z prośbą o poparcie w zdobyciu korony potrzebnej do zjednoczenia wszystkich ziem polskich. Jako, że książę do Rzymu nie dotarł (trwoniąc po drodze pieniądze) i nigdy do Krakowa nie powrócił i nie zwrócił zaciągniętego u czarownicy długu, rycerze na zawsze pozostali pod postacią ptaków i nadal czekają na zdjęcie klątwy. Legenda posłużyła Dzieciom za inspirację do wykonania barwnych gołębi z papieru ozdobionych piórkami i cekinami.