Pięciolatki na tropie lata w Muzeum Etnograficznym

26 czerwca 2023, Autor: admin

Podczas kolejnych warsztatów z cyklu „Cztery pory roku” w poniedziałek, 19.06.2023 r. w Muzeum Etnograficznym Pięciolatki poznały letnie rytmy tętniącej życiem przyrody i związane ściśle z nimi prace ludzi na dawnej wsi. Pani Przewodniczka przy eksponacie bronowickiej, wiejskiej chałupy wprowadziła Dzieci w świat letnich obowiązków gospodarskich, zwyczajów i sposobów radzenia sobie z trudami letniej pory tj.: doskwierający upał czy dokuczliwe owady, których na wsi nie brakowało. Wyjaśniła także etymologię nazw letnich miesięcy: czerwca od nazwy owada czerwca polskiego, z którego pozyskiwano bardzo drogi na ówczesne czasy czerwony barwnik; lipca od kwitnących w tym miesiącu drzew lipowych i sierpnia od sierpa, podstawowego w dawnych czasach narzędzia wykorzystywanego przy zbiorze zbóż. Przy ekspozycji związanej z historią pszczelarstwa Przedszkolaki poznały tajemnice pasieki, która stała obok niejednego wiejskiego gospodarstwa, a ludzie korzystali z pszczelich produktów: pyłku, miodu i kitu. W inscenizowanej zabawie Dzieci wcielały się w rolę pszczół, które wykonując swoją pracę przy zbiorze nektaru i pyłku zapylały kwiaty. Poprzez aktywny udział w zabawie Dzieci zrozumiały ogromnie pożyteczną i kluczową w powstawaniu owoców rolę owadów (nie tylko pszczół) w przyrodzie. Przy kolejnej ekspozycji Przewodniczka opowiedziała Dzieciom o bardzo ważnym dla gospodarzy okresie zbioru zbóż, który wykonywano ręcznie. W zabawie pantomimicznej Dzieci wcieliły się w rolę żeńców, dawnych żniwiarzy, ręcznie ścinających zboża sierpami. Ciekawym elementem warsztatów był udział w dawnej tradycji kultywowanej po zakończeniu zbioru zbóż, tzw. „przepiórki”, czyli pozostawieniu na środku pola małego koła niezżętego zboża obłożonego kamieniami z kawałkiem chleba wewnątrz dla myszy, aby trzymały się z dala od ludzkich domostw. Na zakończenie warsztatów Przedszkolaki wykonały w metalowych wiadereczkach „hoteliki” z gliny i słomy dla owadów, którym coraz trudniej jest znaleźć miejsce bezpieczne miejsce bytowania szczególnie w mieście.