Nawet już trzyletnie dzieci, wiedzą jak należy segregować śmieci!

27 kwietnia 2021, Autor: admin

W toku realizacji tematyki związanej z „Dniem Ziemi” Dzieci z grupy trzylatków poznały sposób segregacji śmieci oraz dowiedziały się, dlaczego jest to tak ważne dla dobra całej planety. Zagadnienie segregacji odpadów produkowanych codziennie przez ludzi przybliżyła dzieciom w przystępny sposób lektura książki Wioletty Sowy pt.: „Bajka o śmietnikowych trollach”. Sympatyczni bohaterowie opowiadania, śmietnikowe stworki – Puszko, Papierko i Szkiełko pomogli najmłodszym uporządkować posiadany już przez nich  mniejszy lub większy zasób wiedzy o segregacji śmieci. Jeden z chłopców – Leon, rozpoznał i nazwał na jednej z ilustracji tematycznych prezentowanych podczas zajęć znak recyklingu. Dzieci bardzo chętnie zmierzyły się z zadaniem posegregowania do właściwych kubłów różnych odpadów: plastikowych i papierowych opakowań po produktach spożywczych i przemysłowych oraz opakowań szklanych (oczywiście pod nadzorem i z należytą ostrożnością). Zadanie to sprawiło Dzieciom wiele radości, ponieważ w koszach podobnie jak w opowiadaniu czekały na odpady głodne śmietnikowe stworki. Podczas kolejnych zajęć 3 – latki układały kody i programowały interaktywnego robota Genibota, którego zadaniem było dotarcie do  sylwet koszy segregacyjnych ustawionych w różnych miejscach na macie do kodowania i opróżnienie ich.  Dzięki dobrze opracowanym przez Dzieci sekwencjom kodów Robot wykonał swoją pracę, za co został przez Nie nagrodzony gromkimi  brawami. W taki oto sposób ekologia nieoczekiwanie splotła się z informatyką.