Mali ogrodnicy

20 maja 2021, Autor: admin

W poniedziałek, 17.05.21 trzylatki podjęły się zadania wsadzenia do doniczek nasion dyni przywiezionych przez polsko-włoską rodzinę wprost ze słonecznej Italii, z Neapolu. Dzieci oglądały nasiona, określiły niezbędne do ich zasadzenia ogrodnicze akcesoria i przystąpiły do działania. W trzech doniczkach mali ogrodnicy umieścili najpierw warstwę drenażową z drobnych kamieni, potem napełnili je ziemią, by  umieścić nasiona w wydrążonych wgłębieniach i przysypać warstwą okrywową. Na koniec doniczki z posadzonymi nasionami zostały podlane i umieszczone na parapecie w jadalni. Teraz pozostaje dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w doniczkach i czekać na pierwsze listki. Po wyhodowaniu odpowiedniej wielkości roślinki zostaną przesadzone na wyznaczoną grządkę w ogrodzie i będą systematycznie przez przedszkolaki doglądane i pielęgnowane. Hodowla dyni od nasion do owoców z pewnością będzie dla dzieci ciekawym doświadczeniem, poszerzy ich wiedzę, nauczy cierpliwości i dostarczy radości i satysfakcji przy zbiorze plonów. Ufamy, że nasze pierwsze ogrodnicze doświadczenia zaowocują jesienią pięknymi okazami włoskich dyni, z których być może zrobimy dyniową zupę lub konfiturę.