Konstytucja 3 Maja w „pochodzie portretów” i innych dziełach sztuki

5 maja 2021, Autor: admin

W piątek – 30.04.21 Przedszkolaki poznały najważniejsze fakty i postaci historyczne związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Historię uchwalenia Konstytucji przybliżyła Dzieciom prezentacja multimedialna dzieł sztuki znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Oglądając prezentację portretów postaci historycznych (m.in.: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka sejmu Stanisława Małachowskiego, Stanisława Kostki Potockiego, Hugo Kołłątaja, nadwornego lekarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Walentego Gagatkiewicza i innych) pędzli kilku wybitnych artystów malarzy, Dzieci odnajdywały pojawiające się na obrazach wspólne szczegóły – jasnobłękitną szarfę Orderu Orła Białego; Gwiazdę Orderu Orła Białego; złoty pierścień „Fidis Manibus 1791” – „dla wiernych rąk”; szablę; epokowy strój (kontusz, pas kontuszowy) czy psa (symbol wierności) i dowiedziały się, co one oznaczają. Zainteresowanie Dzieci wzbudziły także inne prezentowane dzieła sztuki związane z Konstytucją 3 Maja tj.: projekt Świątyni Opatrzności Bożej, jedwabna wstęga z napisem „Król z narodem, naród z królem” noszona przez kobiety w roku uchwalenia Konstytucji, pamiątkowe złote i srebrne medale, szable czy zdjęcia kolumn Sławy ku czci Konstytucji 3 Maja wznoszonych przez szlachtę w majątkach głównie na terenach dzisiejszej Białorusi, a zachowanych do współczesności. Po omówieniu prezentacji wszyscy słuchali pieśni patriotycznej „Witaj, majowa jutrzenko” – Mazurka Trzeciego Maja i próbowali zaśpiewać refren.