Koncert w Filharmonii Krakowskiej pt.: „Dzieci dzieciom”

29 czerwca 2022, Autor: admin

Po ponad dwuletniej przerwie związanej z pandemicznymi restrykcjami Covid -19, Dzieci z grup 4 – i 5 – latków wybrały się w poniedziałek, 13.06.2022 r. na koncert muzyczny rozpoczynający cykl koncertów z prelekcją do Filharmonii Krakowskiej pt. „Dzieci dzieciom”. Podczas koncertu na scenie wystąpili uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Tarnowie. Uczniowie zaprezentowali bardzo zróżnicowany i ambitny repertuar: „Preludium i Fugę g-moll” Johannesa Brahmsa na organach; Toccatę z V Symfonii Organowej f – moll na organach; „La Catedral: Preludio Saudade, Andante Religioso” Augustina Barriosa” -Mangore na gitarze; „Sobótkowe śpiewki” Kazimierza Serockiego na chór mieszany a capella; Rondo g – moll, op. 94 Antonina Dvoraka na wiolonczele i fortepian; „Kaprys Polski” Grażyny Bacewicz na skrzypce; „Grand Duo Concertant op. 48, cz. I Carla Marii von Webera na klarnet i fortepian; „Etiudę nr 2” Witolda Lutosławskiego na fortepian; „Balladę” Alberta Perilhou na flet i fortepian; „Koncert na dwie trąbki” Francesco Onofrio Manfredini na trąbki i fortepian; „Etiudę op. 40 Intermezzo” Nikolaia Kapustina na fortepian; „Głębię Gołębia” Jana Freichera na marimbę i wibrafon oraz „Symfonię g – moll KV 550, cz. I” Wolfganga Amadeusza Mozarta i „Uwerturę” do opery „Carmen” Georgesa Bizeta na Orkiestrę symfoniczną Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie. Przedszkolaki odbyły niezwykłą podróż po epokach i stylach muzycznych prowadzone dźwiękami instrumentów dobrze już dzieciom znanych jak i słuchanych po raz pierwszy. Młodzi artyści grali dla najmłodszych melomanów z ogromną pasją i zaangażowaniem emocjonalnym, co udzieliło się wielu słuchaczom. Niezwykle żywiołowe i ekspresyjne wykonanie przez muzyków z orkiestry symfonicznej POSM II st. w Krakowie „Uwertury” do opery „Carmen” Georgesa Bizeta zagrane na zakończenie koncertu wywarło ogromne wrażenie na młodej publiczności, która gromkimi brawami poprosiła o bis. Mając na uwadze ogromny wpływ muzyki klasycznej na konstruktywne kształtowanie wielu aspektów w różnych obszarach rozwoju dziecka, szczególnie wrażliwości na piękno, harmonię, rytm, melodię, różnorodność i barwę instrumentów chcemy w przyszłym roku przedszkolnym uczestniczyć w kolejnych koncertach z cyklu „Dzieci dzieciom”.