Blog

Aktualności

Kolędowanie przy szopkach

15 stycznia 2020, Autor: jolanta

We wtorek, 14.01.2019 r. dzieci 6 – letnie w ramach realizacji całorocznego programu „Zachować Dziedzictwo” wyszły do Kościołów: oo. Bernardynów i oo. Franciszkanów obejrzeć skonstruowane w ich wnętrzach szopki tzw. Betlejemki. P. Lucyna Nieć, nauczycielka ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży realizująca program, przybliżyła dzieciom postaci dwóch świętych: Szymona z Lipnicy, kapłana  oo. Bernardynów i jednego z patronów Krakowa oraz twórcy około już 800 letniej tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych  – św. Franciszka z Asyżu. W kościele oo. Bernardynów przedszkolaki zachwycały się piękną i monumentalną szopką zawierającą wiele ruchomych elementów, która obrazuje życie codzienne Betlejem leniwie płynące obok Cudu Narodzenia Jezusa w stajni dla zwierząt.  Równie urokliwa, choć minimalistyczna w porównaniu do konstrukcji z kościoła oo. Bernardynów jest  szopka, zbudowana przez braci Franciszkanów. Przedszkolaki po wysłuchaniu ciekawych historii o świętych oraz o korzeniach tradycji budowania szopek z radością i wigorem  kolędowały przy „Żłóbku”.

 

 

©2018 Przedszkole42. Wszelkie prawa zastrzeżone.