„Klub Odkrywców Krakowa” w Ogrodzie Botanicznym

20 września 2022, Autor: admin

Korzystając z  rześkiej aury piątkowego (16.09.2022 r.) przedpołudnia, grupa 6 – latków wybrała się do Ogrodu Botanicznego w ramach kontynuowania programu „Klubu Odkrywców Krakowa”. W niezwykle urokliwej, zielonej enklawie roślin pochodzących z różnych stron świata i stref klimatycznych Przedszkolaki odkrywały tajemnice rozmaitych zielonych okazów. Pani Anna Nieć, nauczycielka i przewodniczka po Krakowie ciekawie opowiadała o podziwianych okazach roślin. W szklarni – Holenderce zachwycały szczególnie rozmaite gatunki egzotycznych storczyków, roślin z rodziny ananasowatych czy paproci; w jubileuszowym kompleksie szklarniowym obejmującym palmiarnię i cieplarnię z basenem zainteresowanie wzbudzały palmy, tropikalne rośliny wodne, pnącza, sagowce, sukulenty, rośliny mięsożerne oraz tropikalne rośliny użytkowe. W kompleksie szklarniowym Victoria, w szklarni gorącej z basenem uwagę przykuła roślina wodna – wiktoria brazylijska, od której pochodzi nazwa kompleksu. W szklarni tropikalnej, wchodzącej w skład kompleksu Viktorii można było poczuć klimat egzotycznej wyprawy do  dżungli za sprawą kolekcji roślin charakterystycznych dla formacji wieczniezielonych lasów deszczowych, pośród których okazale prezentowała się  wanilia płaskolistna, której torebki nasienne – tzw. laski wanilii, są popularną i cenną przyprawą (niektórzy od razu wspomnieli smak lodów waniliowych). W dziale roślin leczniczych p. Anna opowiedziała o kilku  gatunkach ziół uprawianych na dolnym roślin, znajdujących od wieków zastosowanie zarówno w medycynie ludowej jak i oficjalnej. Spacer nad stawem (dawnym starorzeczem Wisły) z rozwiniętą w strefie brzegowej szuwarową roślinnością, pośród której buszują kaczki krzyżówki, z małą wysepką pośrodku i rosnącym na niej cyprysikiem błotnym dostarczył kolejnych estetycznych wrażeń. Na górnym tarasie, w dziale roślin użytkowych, gdzie uprawiane są  rośliny owocowe, przyprawowe, włóknodajne, miododajne, barwierskie i warzywa, Dzieci poznały nieocenioną rolę roślin w życiu codziennym człowieka. Przechadzając się parkową częścią Ogrodu tzw. Arboretum, Przedszkolaki poznały gatunki wielu drzew, których wiek często sięga 150 – 180 lat. Odkrywcy Krakowa mieli tym razem okazję poznać w samym sercu miasta, w pięknym zakątku przyrodniczym gatunki flory z całego świata, uwrażliwić zmysły na ich piękno, rozwinąć zainteresowania botaniką, a przy okazji odetchnąć pełną piersią świeżym powietrzem w ostatnich chwilach lata na łonie przyrody.