Gliniane Szopki

1 grudnia 2022, Autor: admin

Adwent to czas wypełniony oczekiwaniem i przygotowaniem się do Świąt Bożego Narodzenia. Obok duchowego przeżywania chwil adwentu nie mniej ważne są też te w wymiarze materii, która dopełnia całości nadając Świętom niepowtarzalny klimat. Z pewnością jednym z symboli świątecznych rozpoznawanym na całym świecie jest szopka tzw. betlejemka. W środę, 30.11.2022r. Pięciolatki podczas zajęć z ceramiki artystycznej poznały prosty sposób wykonania szopki z gliny rzeźbiarskiej. Pani Dorota Małysa, nauczycielka ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży pokazała Dzieciom krok po kroku etapy pracy z gliną przy tworzeniu szopki. Mali artyści z zainteresowaniem słuchali instrukcji i z ochotą rozpoczęli samodzielną pracę. Energetycznie wałkowali kawałki gliny w celu przygotowania podstawowego tła, w którym następnie wycięli drewnianymi rysikami kształt pięciokąta z formy; modelowali dłońmi wałki na dach szopki; lepili postaci Świętej Rodziny; wycinali foremkami gwiazdę i choinki do ozdoby po czym rozmieszczali elementy na tle podstawowym. W końcowym etapie prac szopki zaczęły nabierać kolorytu dzięki malowaniu poszczególnych elementów glinianymi farbami. Powstały piękne, misterne arcydzieła w formie miniatur, przypominających sakralne płaskorzeźby. Dzieci zachwycały się finalnym efektem. Własnoręcznie wykonane szopki po glazurowaniu i dwukrotnym wypaleniu w piecu wysokotemperaturowym na pewno pięknie będą prezentowały się w czasie Świąt wśród domowych dekoracji.