Gliniane Aniołki

26 listopada 2021, Autor: admin

Mali artyści z grup 4 – i 5 – latków doskonalili w środę, 24.11.21 r. swoje umiejętności pracy z naturalnym tworzywem jakim jest glina rzeźbiarska pod fachowym okiem p. Doroty Małysy, nauczycielki ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora prowadzącej w Przedszkolu warsztaty ceramiczne. Jako, że czas Adwentu, duchowego przygotowania się do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia tuż przed nami, p. Dorota zaproponowała Dzieciom wykonanie aniołków, idealnie wpisujących się w klimat radosnego oczekiwania na Święta. Przedszkolaki z energią wałkowały bryłki gliny; odciskały w uzyskanej w ten sposób płaskiej formie koronkową serwetkę; wycinały foremką duży wzór kwiatowy, z którego następnie odcinały patyczkami wskazane dwa płatki uzyskując w ten sposób „sukienkę” aniołka. Toczyły kule, z których powstały główki i wałeczki różnej grubości na włosy i aureole, a z odciętych wcześniej fragmentów formy sukienki powstały skrzydełka. Po scaleniu poszczególnych elementów aniołka zadaniem Dzieci było precyzyjne pomalowanie wypukłych wzorów na sukience oraz włosów i aureolek specjalnymi kolorowymi glinkami (tym razem tylko niebieską i żółtą) tzw. angobami. Z każdą minutą, gdy aniołki nabierały wyrazu Przedszkolaki coraz bardziej zachwycały się swoim rękodziełem, aż do finalnego „wow”. Ciekawe jakie uczucia wzbudzą w twórcach figurki utrwalone w procesie wypalania w pracowni Domu Kultury po wcześniejszym poszkliwieniu? Zapewne będą dla Dzieci najpiękniejszymi, bo własnoręcznie wykonanymi elementami świątecznych dekoracji w domu.