5 latki w Kościele oo. Karmelitów „Na Piasku”

26 listopada 2021, Autor: admin

W ramach realizacji cyklu zajęć edukacyjnych we współpracy ze Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora pt.: „Mój mały Kraków” w czwartek, 26.11.2021 r. grupa 5 – latków wybrała się na kolejny spacer historyczny po Krakowie z nauczycielką ze SCKM, p. Anną Nieć. Przedszkolaki zawędrowały do Kościoła oo. Karmelitów „Na Piasku”, który szczyci się tysiącletnią historią. Dzieci poznały historię Kościoła, szczególnie znamienne zdarzenie z 1087 r., kiedy to piastowski książę Władysław I Herman został za przyczyną Matki Bożej cudownie uzdrowiony. Zgodnie z legendarnym przekazem, ciężko chory książę, któremu we śnie ukazała się Maryja Panna wskazująca ratunek w chorobie poprzez potarcie ust piaskiem wydobytym z ziemi za miastem we wskazanym miejscu, po rozmowie z biskupem Lambertem ufundował jako wotum kościół. Pani Anna przybliżyła Przedszkolakom także kilka innych legend i historii związanych z Kościołem, szczególnie tej, o łaskami słynącym obrazie Matki Bożej z Dzieciątkiem (Matki Bożej Pani Krakowa) zwanego obrazem Matki Bożej Piaskowej. Według dawnych podań obraz w cudowny sposób objawił się na zewnętrznym murze Kościoła i nie wiadomo do końca, kto jest jego autorem. W celu ochrony obrazu w XVI wieku wzniesiono kaplicę. Dzieci obejrzały historyczne freski opatrzone komentarzem p. Anny oraz pomodliły się w Kaplicy przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Piaskowej. Po wyjściu z Kościoła najmłodsi krakowianie poznali także legendę o stópce królowej Jadwigi, rzeczywistej wg podań historycznych fundatorce Kościoła Na Piasku i Klasztoru. Dziękujemy p. Annie za bardzo ciekawy, pełen poznawczych i duchowych przeżyć spacer i możliwość odkrywania kolejnych tajemnic rodzinnego miasta.