5 latki na wystawie Szopek Krakowskich

11 stycznia 2023, Autor: admin

Klub Odkrywców Krakowa prowadzony przez p. Annę Nieć, nauczycielkę i przewodniczkę po Krakowie ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży odwiedził pokonkursową wystawę Szopek Krakowskich w Oddziale Muzeum Narodowego, w Pałacu Krzysztofory. Czterolatki podziwiały we wtorek, 03.01.23 r.; a Pięciolatki w środę, 04.01.23r. unikatowe w skali światowej dzieła niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Krakowska  tradycja szopkarska sięga XIX w. i wiąże się ze zwyczajem budowania wzorowanych na zabytkowych, krakowskich budowlach  szopek  przez murarzy i pracowników budowlanych z krakowskich przedmieść i trwa po dzień dzisiejszy. Aby zapobiec zanikowi oryginalnej tradycji szopkarskiej w 1937 r. zorganizowano u stóp pomnika Adama Mickiewicza pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską, który odbywa się rokrocznie (z wyłączeniem lat okupacji hitlerowskiej) i doczekał się już 80, jubileuszowej edycji. Pani Anna opowiedziała Dzieciom historię krakowskiej, bożonarodzeniowej tradycji konstruowania szopek oraz kierowała uwagę Dzieci zachwyconych misternie wykonanymi arcydziełami na znajdujące się w nich elementy architektury krakowskich zabytków, postaci biblijne, historyczne, legendarne i kulturowo związane z miastem oraz zwierzęta i miejskie symbole. Dzieci dostrzegły także wśród kolorowych, mieniących się żywymi barwami metalicznych folii i brokatów średniej wielkości szopkę nawiązującą barwami (niebiesko – żółtymi) i symbolem trójzęba do Ukrainy. W wielu szopkach dodatkową atrakcją były ruchome elementy napędzane elektrycznymi mechanizmami. W Salach Muzeum znajdują się 142 szopki: 59  w kategorii seniorów, 7 w kategorii szopek młodzieżowych, 24 rodzinnych, 20 dziecięcych indywidualnych oraz 32 szkolne. Mali Odkrywcy Krakowa podziwiali te najbardziej monumentalne szopki oraz te w skali mikro, jak szopka w łupinie orzecha czy w skorupce jajka. Zwiedzenie wystawy dostarczyło Dzieciom wyjątkowych doznań estetycznych, poszerzyło ich wiadomości o historii, kulturze i tradycjach Krakowa pięknie splecionych z ewangeliczną historią Bożego Narodzenia w Krakowskiej Szopce.