Działania w ramach projektów międzynarodowych

Czwarte spotkanie partnerów projektu w Krakowie

Trzecie spotkanie partnerów projektu w Oradea

Drugie spotkanie partnerów projektu w Bratysławie

Pierwsze spotkanie partnerów projektu w Kisvardzie

Spotkanie ze św. Elżbietą Węgierską

W listopadzie 2020 r. przedszkolaki poznały postać św. Elżbiety Węgierskiej, księżnej Turyngii, jednej z pierwszych tercjarek franciszkańskich, patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, nazywanej także „patronką miłosierdzia chrześcijańskiego”. Podczas zajęć programowych dzieci poznały historię życia Świętej, obfitujące w uczynki miłosierdzia wobec potrzebujących oraz symboliczny wymiar róż (atrybutu przypisywanego Jej po śmierci), w które wg legendy zamieniły się niesione w koszyku dla ubogich bochenki chleba. Opowiadania literackie, pogadanki z wykorzystaniem ilustracji tematycznych oraz film animowany przybliżyły dzieciom wartą naśladowania postawę dostrzegania potrzeb i  niesienia pomocy najbardziej potrzebującym na miarę swoich możliwości, którą czynnie prezentowała w swoim krótki życiu Święta. Dzieci z poszczególnych grup wiekowych wykonały rozmaite prace plastyczne przedstawiające wizerunek św. Elżbiety. 3 – latki kolorowały portrety Świętej i ozdabiały ramki kawałkami plasteliny oraz składały z części obrazki przedstawiające różne Jej wizerunki;  4 – latki wykonały portret św. Elżbiety wykorzystując kulki z kolorowej bibuły; 5 – latki  narysowały portrety pastelami olejnymi i wykleiły kawałkami wydzieranymi z kolorowego papieru; a 6 – latki wykonały przestrzenne popiersia z masy papierowej i gliny ceramicznej, które po wysuszeniu pomalowały farbami akrylowymi. Grupa dzieci uczestnicząca w zajęciach kółka plastycznego namalowała portrety Świętej na szkle. Wszystkie wykonane prace plastyczne zostaną wyeksponowane w galerii tematycznej poświęconej postaci św. Elżbiety na terenie przedszkola.

Poznajemy kraje partnerskie

Dzieci z poszczególnych grup wiekowych w ramach realizacji pierwszego zadania w projekcie „Erasmus+” poznały podczas zajęć programowych (na miarę możliwości wiekowych) kraje partnerskie: Węgry, Słowację i Rumunię. Przedszkolaki z zaangażowaniem w toku rozmów, rozmaitych zabaw i działań plastycznych dowiedziały się jakie są barwy narodowe, osłuchały się z hymnami i melodią języków oraz poznały kształty krajów wytyczone granicami politycznymi. Dzieci oglądały także kącik tematyczny poświęcony krajom partnerskim przygotowany w szatni dzieci starszych, w którym pojawiły się lalki ubrane w barwy narodowe krajów partnerskich, flagi krajów wykonane przez dzieci oraz fotografie miast partnerskich.