Tydzień ze sztuką

27 lipca 2021, Autor: jolanta

W dniach 19 – 23.07.2021 r. Przedszkolaki miały okazję obcować z kulturą wysoką. Podczas kilku lekcji muzealnych Dzieci poznały arkana pracowni artystów z różnych epok, podstawowe pojęcia związane z dziełami sztuki, materiałami i tworzywami plastycznymi. Dzieci 3 i 4 – letnie uczestniczyły w warsztatach: „Zmysły artysty – w pracowni malarza” w Domu Jana Matejki  oraz „Tygrys w muzeum! O zwierzętach w sztuce” w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach; a Dzieci 5 i 6 – letnie w warsztatach: „Opowieść o witrażu” w Domu Józefa Mehoffera, „W pracowni dawnych mistrzów” w Muzeum Książąt Czartoryskich i „W utkanym ogrodzie” na Wawelu. Przewodnicy prowadzący zajęcia przybliżyli dzieciom postaci artystów: Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Leonarda da Vinci; opowiedzieli o ich twórczej pracy; wyjaśnili znaczenie wielu pojęć związanych z procesem tworzenia (m.in.: artysta, warsztat, pracownia, podobrazie, obraz, rzeźba, szkic, witraż, sztaluga, pejzaż, portret) oraz omówili motywy zwierząt i roślin pojawiających się w dziełach sztuki (obrazach, witrażach i wawelskich arrasach). Po części interaktywnego zwiedzania muzeów Przedszkolaki mogły poczuć artystyczną wenę wykonując prace twórcze nawiązujące do omawianych wcześniej tematów z wykorzystaniem rozmaitych technik i materiałów plastycznych. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z muzealnych spotkań Dzieci ze sztuką na stronie internetowej Przedszkola w zakładce – galeria.